Tuncay Vural Kimdir?

Mesleki kariyerine 1980 yılında dünya gösteri alanında Sait Sökmen ile başladı. Dans alanında birçok başarı elde eden Tuncay Vural, dans yarışmalarında elde ettiği üst üste birinciliklerle “Türkiye Dans Kralı” ünvanı aldıktan sonra kendi adını verdiği dans akademisini ve dans ekibini kurmuştur. 

Dans kariyeri sırasında dansın sanat dalı olmasının dışında, insanlığa faydalı olabilecek birçok yönü olduğunu tespit eden Tuncay Vural, çalışmalarına psikoloji alanında ağırlık verdi. Bu kapsamda, dansın insana katkı sağlayacak farklı yönleri araştırmak amacıyla  İtalya, Fransa ve Hollanda'da psikoloji ile beraber drama ve koreografi eğitimleri aldı.

Psikoloji alanındaki araştırmaları kapsamında, "dansın, kişinin temel karakter özelliklerini birebir yansıttığını" gösteren “Dansınız Karakterinizdir” çalışmasını gerçekleştirdi. Tuncay Vural'ın bu akademik çalışması Kasım 2010'da Finlandiya'daki Jyvaskyla Üniversitesi'nce onaylandı.

Koreograf (sahne sanatlarında dans yönetmeni, adım tasarımcısı) olan  Tuncay Vural, yaklaşık 4 yıl üzerinde çalıştığı 1000’e yakın figür üreterek fizyoterapistlere onaylattığı Türkiye'nin ilk ve tek markalaşmış spor aktivitesi olan StyleGym’i oluşturdu.  İnsanın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğine inanan Tuncay Vural, zihinsel ve fiziksel unsurları bir bütün olarak ele aldığı “Ritmik Yaşam” programını hazırladı. Tuncay Vural, TRT’de televizyon programı olarak da yayınlanan ‘Ritmik Yaşam” ile, dans disipliniyle yaşamın doğal ritminin paralelliğinin fark edilmesini ve bu paralelliğin yaşamdaki birçok problemi çözümü olabileceğini gösterdi.

Tuncay Vural’ın “İşte bu!” dediği an; insanın sahip olduğu tüm boyutlarını tanımadığını ve bu nedenle yaşamına katamadığını keşfetmesi oldu. Tuncay Vural’ın deneyimleri ve gözlemleri psikoloji alanında hastalık tanısı konulan 100'ün üzerinde sözde hastalığın temel nedeninin hastalık değil, kişinin kendini bütünsel olarak kullanamamasının sonucu olduğunu gösterdi. Çünkü insan, bütünsel olarak kendini tanımıyor ve bu nedenle kendini bütünsel olarak kullanamıyordu. Yaptığı tüm  araştırmalar ve tespitler sonucunda Tuncay Vural, insanı farklı boyutlardan oluşan bir bütün olarak değerlendiren  “Bilinçli Ritmik Yaşam” metodunu oluşturdu. Tuncay Vural Bilinçli Ritmik Yaşam metodu ile , 2005 yılından beri kurumsal eğitimler ve bireysel seanslarla binlerce danışanına rehberlik yapmıştır. Tuncay Vural’ın danışanlarından net sonuçlar aldığı “Bilinçli Ritmik Yaşam” metodu zaman içinde kendi sentezini yaratmış, bugün ise içeriği itibariyle benzersiz olmuştur. 

2014 yılında birikimlerini paylaştığı ilk kitabı olan "Cennetin Lobisinde Sohbet" isimli kitabı yayımlandı.

Bu süre zarfında danışanlarının en büyük sorunlardan birinin sporu hayatlarına katamamak olduğunu gören Tuncay Vural bu kez de “StyleGym” projesini geliştirdi. Bu projesi ile sporu eğlenceli hale getirmeyi amaçlayan Tuncay Vural, Bilinçli Ritmik Yaşam metodunda önemli bir aşama olan sporu, danışanlarının başlaması için kolay uygulanabilir hale getirdi. Tuncay Vural, Türkiye'nin ilk ve tek markalaşmış spor aktivitesi olan "StyleGym"’i Bilinçli Ritmik Yaşamak isteyen herkes ile youtube kanalında buluşturuyor.

Yaşamları değiştirme hedefi ile.. 

Halihazırda birebir seanslar ile danışanlarına rehberlik yapmaya devam eden Tuncay Vural'ın şimdi hayatındaki en büyük amaçlarından biri ise,  insanın kendini bütünsel olarak tanımasını, zamanı en doğru şekilde kullanmasını, amaçları doğrultusunda  huzurla yaşamasını temel alan ve her insanın mutlaka bilmesi gereken bilgileri içeren Bilinçli Ritmik Yaşam metodunu mümkün olduğunca çok sayıda insana ulaştırmaktır.  Bu doğrultuda, birikimlerini paylaşmak amacıyla online akademisini kuran Tuncay Vural şimdi ise "Bilinçli Ritmik Yaşam" isimli kitabını yazıyor.